10 fakti par MĒNESSĒRDZĪBU

Lasīt rakstu


10 fakti par MĒNESSĒRDZĪBU

Dzīvesstils Raksts pievienots: 2022. gada 27. jūnijā

10 fakti par MĒNESSĒRDZĪBU

Dīvainā un mistiskā somnambulisma pasaule...


Vēstures gaitā lunatiķi ir gatavojuši maltītes, braukuši ar motocikliem un pastrādājuši slepkavības, un tas notiek ar daudz vairāk cilvēkiem, nekā mums šķiet. Staigāšana miegā ir traucējums, ar ko saskaras daudzi cilvēki visā pasaulē. Šis traucējums, kas oficiāli pazīstams kā somnambulisms, bieži vien ir saistīts ar daudziem nepareiziem priekšstatiem.

Zinātne ne vienmēr ir sniegusi apmierinošas atbildes uz daudzajiem jautājumiem, kas saistīti ar mēnesserdzību. Vēstures gaitā somnambulences noslēpumi ir likuši daudziem radīt savas teorijas, balstoties uz garīgumu, pseidozinātni un folkloru, un šķiet, ka lunatiķi eksistē kaut kur starp šo un citu pasauli.

Lūk, 10 fakti par mēnesserdzību, kas var palīdzēt kliedēt dažus mītus:

  • ARĪ BĒRNI VAR STAIGĀT MIEGĀ

Pieaugušie nav vienīgie, kurus skar šis traucējums. Patiesībā, fakti saka, ka somnambulismu pieredz 40% bērnu un tikai 2-3% pieaugušo. Parasti, ja traucējumi sākas agrā vecumā, tie izzūd pusaudža gados. Zēniem ir lielāka nosliece uz mēnesserdzības epizodēm nekā meitenēm.

  • MĒNESS STAIGĀTĀJA PAMOŠANĀS NAV BĪSTAMA

Pretēji daudziem viedokļiem, pamodināt miegā staigājošo biedru nemaz nav bīstami. Viņi ir modināmi, jo īpaši, ja tie veic kādas darbības, kas varētu būt bīstamas. Dažus mirkļus pēc pamošanās, mēnesserdzīgais var šķist nedaudz dezorientēts, taču viņam nedraud nekādas briesmas. Lai gan pamodināt mēnesserdzīgo ir droši, to var būt ļoti grūti izdarīt. Labākais risinājums parasti ir maigi novirzīt viņu atpakaļ uz gultu.

  • MĒNESSERDZĪBA VAR IZRAISĪT SVARA PIEAUGUMU

Ēšanas traucējumi var rasties arī mēnesserdzības laikā. Nereti somnambulisma epizodēs, cilvēki dodas uz virtuvi un gatavo ēdienu, neatceroties, ka to dara. Vienīgais pierādījums var būt nekārtība, kas tiek atstāta aiz sevis, vai neizskaidrojami papildu centimetri ap vidukli.

  • LUNATIĶI VAR GŪT TRAUMAS

Daudzi uzskata, ka cilvēks, kas staigā miegā, nevar tikt ievainots. Tiem, kas staigā miegā, ļoti bieži gadās traumas, jo viņi nav tik uzmanīgi un apzināti kā esot nomodā.

  • MIEGĀ STAIGĀTĀJI VAR IESAISTĪTIES DAUDZĀS AKTIVITĀTĒS

Tā nav tikai staigāšana pa māju. Ir zināms, ka mēnesserdzīgi cilvēki veic vairākas dažādas darbības. Daži no viņiem miega laikā ir pārvietojuši mēbeles, apģērbušies vai izģērbušies un pat vadījuši transportlīdzekļus, kamēr snauduši.

  • ŠIE TRAUCĒJUMI VAR BŪT ĢENĒTISKI

Ir veikti daudzi pētījumi ar bērniem un pieaugušajiem, kuri piedzīvo somnambulisma epizodes. Lai gan tas parasti notiek bērniem vecumā no sešiem līdz divpadsmit gadiem, patiesībā tas var notikt gan jaunākiem bērniem, gan arī vecākiem pieaugušajiem, un tas ir novērots arī daudziem vecāka gada gājuma cilvēkiem. Kanādas pētījumā tika konstatēts, ka bērniem, kuru abi vecāki ir bijuši mēnesserdzīgi, ir septiņas reizes lielāka iespējamība, ka viņi staigās miegā, salīdzinot ar bērniem, kuru vecāki nav ar šo fenomenu saskārušies.

  • MĒNESSERDZĪBAS EPIZODES VAR ILGT ILGU LAIKU

Lai gan vairums mēnesserdzības epizožu ilgst tikai dažas sekundes, ir bijušas arī tādas, kas ir ilgušas vairākas stundas. Tā rezultātā tiek traucēts miega režīms, kas var izraisīt nopietnas veselības problēmas.

  • VARDARBĪBA

Lunatiķi var izspēlēt savus sapņus, potenciāli nodarot kaitējumu sev vai citiem. Vienā pētījumā tika konstatēts, ka vairāk nekā puse no mēnesserdzīgajiem miegā uzvedas vardarbīgi!

  • STAIGĀŠANA MIEGĀ VAR IZSLĒGT BAILES

Kādas Tev attiecības ar augstumu? Kādu 15 gadus vecu meiteni no Lielbritānijas reiz atrada 2:00 naktī guļam uz 130 metrus augsta ceļamkrāna, bet kāds vācu pusaudzis izlēca pa ceturtā stāva logu un palika guļam pat pēc tam, kad nokrita zemē.

  • ATMIŅAS IZTRŪKUMS

Somnabulisma epizodes laikā, smadzeņu zonas, kas saistītas ar praktiskām kustībām (piemēram, staigāšanu), ir nomodā, bet zonas, kas atbild par atmiņu un lēmumu pieņemšanu, joprojām guļ. Pētījumi arī liecina, ka nereti vīrieši, būdami lunatiķi, urinē neparastās vietās, piemēram, kurpēs, jo viņi nav pietiekami "nomodā", lai sasniegtu tualeti.

Iespējams, arī Tu staigā miegā, taču to nezini.

Līdzīgi raksti

SPĒLĒT KAZINO