12 veidi, kā aktivizēt laimes hormonus

Lasīt rakstu


12 veidi, kā aktivizēt laimes hormonus

Dzīvesstils Raksts pievienots: 2022. gada 07. oktobrī

12 veidi, kā aktivizēt laimes hormonus

AIZDZEN RUDENS DEPRESIJU!


Mēs visi vēlamies būt laimīgi - tā ir brīnišķīga sajūta, kas var pārņemt prātu un ķermeni, likt smieties vai pat raudāt, un tā ir tik lipīga, ka var pārņemt arī citus. Taču, negribot romantizēt laimi, iemesls, kāpēc mēs jūtamies optimistiski, dzīvespriecīgi vai pacilāti, ir ļoti sarežģītas ķīmiskas reakcijas, kas norisinās mūsu organismā.

Šeit atradīsi 12 vienkāršus veidus, lai organismā aktivizētu pozītīvas emocijas!

  • FIZISKAS AKTIVITĀTES

Jebkāda veida kustības, kas palielina sirdsdarbību, atbrīvo endorfīnu, izraisot pozitīvas sajūtas, un enerģisks, pulsu paaugstinošs treniņš var izraisīt eiforiju. Endorfīni mijiedarbojas arī ar sāpju receptoriem smadzenēs, tādējādi faktiski samazinot sāpju uztveri. Jā, arī soļu krāšana ir fiziska aktivitāte. Kā arī ir pierādīts, ka grupu vingrinājumi izdala vairāk endorfīnu nekā solo treniņi!

  • ĒDIENS

Runājot par hormoniem, liela nozīme ir arī pārtikai, ko lieto uzturā. Tumšā šokolāde (tāda, kurā ir daudz kakao cietvielu) nelielos daudzumos var likt justies laimīgākam, jo tā satur neiromodulatoru fenilentilamīnu. Kādā pētījumā tika konstatēts, ka tiem, kuri ziņoja par tumšās šokolādes lietošanu uzturā par 70 % retāk bija klīniski nozīmīgi depresijas simptomi, nekā tiem, kuri šokolādi nelietoja.

Starp citiem garastāvokli uzlabojošiem pārtikas produktiem ir arī eļļainas zivis, kurās ir omega 3 taukskābes, kafija (mērenā daudzumā), triptofānu saturoši produkti, piemēram, daži mājputnu gaļas veidi, olas, piens, rieksti un sēklas, kā arī čilli, kas satur kapsaicīnu (neskatoties uz to, ka kapsaicīns, uzklāts uz ādas, izraisa dedzinošu sajūtu, tas, lietots uzturā, mazina sāpes).

  • INTIMITĀTE 

Intimitātes laikā izdalās endorfīni, oksitocīns un dopamīns. Oksitocīnu mēdz dēvēt par omulības un mīlestības hormonu, savukārt, dopamīns ir labsajūtas hormons. Tie kopā rada atslābuma, laimes un apmierinātības sajūtu.

  • MŪZIKAS KLAUSĪŠANĀS

Gan mūzikas klausīšanās, gan dziedāšana var izdalīt oksitocīnu. Pētījumos atklājās, ka pacienti, kas atveseļojās pēc atvērtas sirds operācijas, ātrāk atveseļojās pēc regulāras relaksējošas mūzikas klausīšanās, pateicoties sāpju, stresa un trauksmes līmeņa mazināšanai, ko izraisīja oksitocīna līmeņa pieaugums.

  • MASĀŽAS

Masāža vai jebkāda veida nomierinošs pieskāriens var veicināt endorfīnu izdalīšanos un stimulēt oksitocīna izdalīšanos gan masierī, gan cilvēkā kurš masāžu saņem. Tas pats attiecas arī uz citām ārstnieciskajām terapijām (piemēram, akupunktūru, hiropraktiku un hidroterapiju), jo tās atslābina ķermeni un mazina sāpes.

  • MEDITĀCIJA

Jā, jā, vecā labā meditācija. Tai ir daudz priekšrocību, tostarp tā relaksē un koncentrē prātu. Šī prakse ir arī ļoti lietderīga hormonu un neiromediatoru izdalīšanās ziņā, izraisot endorfīnu, kā arī dopamīna, serotonīna un melatonīna izdalīšanos.

  • SMIEKLI

Sameklē savu iecienītāko komēdiju un saņem pamatīgu endorfīnu devu! Smiekli mazina stresu, uzlabo imūnsistēmas darbību un kopumā uzlabo garastāvokli. Tas ir tik efektīvi, ka smieklu terapija ir ieviesta kā metode, lai ārstētu pacientu stresu un depresiju.

  • “MEŽA PELDE”

Shinrin yoku jeb meža peldes radās Japānā, pagājušā gadsimta 80. gados, pēc masveida urbanizācijas perioda. Šī aktivitāte mudina cilvēkus tuvoties dabai, dodoties uz mežu, lai atgrieztos pie miera un praktizētu apzinātību. Tikai piecas minūtes dienā, ko pavadi ārā, var uzlabot motivāciju un pašsajūtu. Spilgtas, dabiskas gaismas ietekmē paaugstinās serotonīna līmenis.

  • PATEICĪBU PRAKTIZĒŠANA

Pateicība aktivizē smadzeņu atlīdzības sistēmu, atbrīvojot labas pašsajūtas ķīmiskās vielas. Daži cilvēki katru dienu raksta pateicības dienasgrāmatu un pieraksta lietas, par kurām viņi ir pateicīgi, citi iesaistās "trīs svētību vingrinājumā", katru vakaru pievēršot uzmanību trim lietām, par kurām šodienā ir pateicīgi.

  • MĒRĶU SASNIEGŠANA

Sasniedzot mērķus – PAT NELIELUS - smadzeņu atlīdzības sistēma aktivizējas un atbrīvo dopamīnu. Tas ne tikai nodrošina organismam nelielu uzmundrinošu ķīmisko vielu pieplūdumu, bet arī motivē mūs sasniegt vēl vairāk un vēl lielākus mērķus.

  • LAIMĪGU ATMIŅU ATSAUKŠANA

Smadzenēs pastāv mijiedarbība starp garastāvokli un atmiņu - apvienojumā ar to smadzeņu daļu, kas saistīta ar uzmanību, tā var izraisīt serotonīna ražošanu. Tas var notikt, domājot par spilgtām, laimīgām atmiņām vai, iespējams, aplūkojot fotogrāfijas no jautriem ģimenes svētkiem vai ceļojumiem.

  • AROMATERAPIJA

Smaržu sistēma reaģējot uz ēterisko eļļu, piemēram, bergamotes, lavandas un citrona, smaržu, izraisa serotonīna un dopamīna izdalīšanos. Tāpēc aromterapija ir tik populāra tiem, kuri izjūt stresu, trauksmi, depresiju un citus garastāvokļa traucējumus. Jebkura smarža, kas Tevi pavadījusi laimīgos brīžos, izsauks tādu pašu reakciju smadzenēs.

Līdzīgi raksti

SPĒLĒT KAZINO