4 pārbaudītas metodes informācijas ”uzsūkšanai”
Pasaule, kurā mēs dzīvojam, nepārtraukti attīstās. Tā kā ir tik daudz jāmācās, bet laika ir tik maz, ir svarīgi izmantot pareizās mācīšanās metodes. Pētījumi liecina, ka lielākā daļa mācību metožu, ko izmanto skolēni un studenti, ir pilnīgi neefektīvas.
Šajā rakstā Tu uzzināsi 4 populārākās mācīšanās tehnikas, lai efektīvi apgūtu jaunu informāciju.
SQ3R METODE
SQ3R metode ir lasīšanas izpratnes metode, kas palīdz noteikt svarīgus faktus un saglabāt informāciju mācību grāmatā. SQ3R (vai SQRRR) apzīmē piecus lasīšanas izpratnes procesa posmus - Survey - Question - Read - Recite – Review.
Apseko: Tā vietā, lai izlasītu visu grāmatu, sāc pārlasot pirmo nodaļu un pierakstot virsrakstus, apakšvirsrakstus, attēlus vai citus elementus, kas izceļas, piemēram, diagrammas.
Jautā: Izveido jautājumus par nodaļas saturu, piemēram, par ko ir šī nodaļa? Ko es jau zinu par šo tēmu?
Lasi: Sāc lasīt visu nodaļu un meklē atbildes uz formulētajiem jautājumiem.
Pārlasi: Pēc nodaļas izlasīšanas, saviem vārdiem apkopo to, ko tikko izlasīji. Mēģini atsaukt atmiņā galvenos punktus, kā arī atbildēt uz visiem otrajā posmā uzdotajiem jautājumiem.
Pārskati: Kad esi pabeidzis nodaļu, ir svarīgi pārskatīt materiālu, lai to pilnībā izprastu. Pārbaudi sev izveidotos jautājumus un vēlreiz izlasi visas nepieciešamās daļas.
IZKLIEDĒTĀ PRAKSE
Šī metode mudina mācīties ilgākā laika periodā, nevis vakarā pirms eksāmena. Kad smadzenes kaut ko gandrīz aizmirst, tās strādā intensīvāk, lai šo informāciju atcerētos. Izkliedēta mācīšanās ļauj prātam veidot saiknes starp idejām un balstīties uz zināšanām, kuras vēlāk var viegli atcerēties. Ir svarīgi sākt plānošanu jau laikus:
1. diena: Apgūsti mācību vielu klasē.
2. diena: Atkārto un pārskati.
3. diena: Atkārto un pārskati.
Pēc nedēļas: Atkārto un pārskati.
Pēc divām nedēļām: Atkārto un pārskati.
DOMU KARTĒŠANA
Ja esi vizuālis, izmēģini domu kartēšanu - tehniku, kas ļauj vizuāli sakārtot informāciju diagrammā. Prāta kartes struktūra ir saistīta ar to, kā mūsu smadzenes uzglabā un apgūst informāciju. Ja piezīmes nevis vienkārši pierakstīsi, bet gan izveidosi domu karti, tas var uzlabot lasīšanas izpratni. Tā arī ļauj redzēt kopainu, jo norāda hierarhiju un attiecības starp jēdzieniem un idejām.
Kā to darīt?
Izmanto dažādas krāsas katram atzaram un, ja tas palīdz, uzzīmējiet attēlus:
- Paņem tukšu papīra lapu un centrā ieraksti savu studiju tēmu, piemēram, "bērnu attīstība".
- Savieno vienu no savām galvenajām idejām (grāmatas nodaļu vai piezīmes) ar galveno tēmu, piemēram, "attīstības stadijas".
- Savieno atbalsta ideju apakšnozares ar savu galveno atzarojumu. Tā ir ideju asociācija. Piemēram, "Sensorimotorais", "Pirmsoperācijas", "Konkrētais operatīvais" un "Formālais operatīvais".
LEITNERA SISTĒMA
Leitnera sistēma ir mācību metode, kuras pamatā ir zibatmiņas kartes. Ideālā gadījumā kārtis tiek glabātas vairākās dažādās kastītēs, lai varētu sekot līdzi tam, kad nepieciešams mācīties katru komplektu. Katra karte sākas 1. kastītē. Ja kartīte ir pareiza, tā tiek pārcelta uz nākamo. Ja karte ir nepareiza, tā vai nu tiek pārvietota uz zemāku kastīti, vai arī atstāta 1. (ja tā jau tur ir).
Katrā kastītē ir noteikts, cik ilgi studēsi katru kāršu komplektu, līdzīgi šādam grafikam:
- Katru dienu - 1. kastīte
- Reizi divās dienās - 2. kastīte
- Ik pēc četrām dienām - 3. kastīte
- Reizi deviņās dienās – 4. kastīte
- Ik pēc 14 dienām – 5. kastīte
"Stāsti man, un es klausīšos. Māci mani, un es atcerēšos. Iesaisti mani, un es apgūšu." - Bendžamins Franklins