FINANŠU PLĀNOŠANAS mēnesis

Lasīt rakstu


FINANŠU PLĀNOŠANAS mēnesis

Dzīvesstils Raksts pievienots: 2022. gada 07. oktobrī

FINANŠU PLĀNOŠANAS mēnesis

5 efektīvi padomi kā IETAUPĪT


Mēs visi zinām teicienu – NEDOMĀ KĀ EKONOMĒT, DOMĀ KĀ NOPELNĪT VAIRĀK. Taču paralēli tam, ir vērtīgi reālistiski apskatīties uz savu maciņu. Lai iemācītu naudai pelnīt naudu, sākumā ir jāapskatās uz reālo situāciju. Dažkārt visgrūtākais naudas taupīšanā un uzkrājumu veidošanā ir sākums. Oktobris ir finanšu plānošanas mēnesis, tādēļ nav vēl piemērotāka laika, kad sākt rūpēties par savām finansēm, kā TAGAD.

Šis 5 soļu ceļvedis, soli pa solim, palīdzēs izveidot vienkāršu un reālistisku stratēģiju, lai Tu varētu ietaupīt visiem saviem īstermiņa un ilgtermiņa mērķiem.

  • PIEFIKSĒ SAVUS IZDEVUMUS

Pirmais solis, lai sāktu taupīt naudu, ir noskaidrot, cik daudz tērē. Piefiksē visus savus izdevumus - tas nozīmē katru kafiju, sadzīves priekšmetus un atstāto dzeramnaudu, kā arī regulāros ikmēneša rēķinus. Izdevumus reģistrē tā, kā Tev ir visvieglāk - ar zīmuli un papīru, vienkāršu izklājlapu vai bezmaksas tiešsaistes izdevumu izsekošanas programmu vai lietotni. Kad esi ieguvis datus, sakārto skaitļus pa kategorijām, piemēram, degviela, pārtikas preces un hipotekārais kredīts, un sasummē katru sadaļu. Izmanto savas kredītkartes un bankas izrakstus, lai pārliecinātos, ka esi iekļāvis visus izdevumus. Visērtāk to darīt, katras dienas vakarā, tad pastāv lielāka iespēja, ka visu pierakstīsi.

  • SAVĀ BUDŽETĀ IEKĻAUJ UZKRĀJUMUS

Tagad, kad zini, cik tērē mēnesī, vari sākt veidot budžetu. Tavā budžetā ir jānorāda, kādi ir Tavi izdevumi attiecībā pret ienākumiem, lai Tu varētu plānot savus izdevumus un ierobežot pārmērīgus tēriņus. Noteikti ņem vērā izdevumus, kas rodas regulāri, bet ne katru mēnesi, piemēram, automašīnas apkope. Ietver budžetā uzkrājumu kategoriju un centies ietaupīt summu, kas sākotnēji šķiet ērta. Plāno ar laiku palielināt savus uzkrājumus līdz 15-20 % no saviem ienākumiem.

  • ATRODI VEIDUS KĀ SAMAZINĀT IZDEVUMUS

Ja nevari ietaupīt tik daudz, cik vēlētos, iespējams, ir pienācis laiks samazināt izdevumus. Nosaki, kādām nebūtiskām lietām, piemēram, izklaidei un ēdināšanai, vari tērēt mazāk. Meklē veidus, kā ietaupīt arī uz saviem fiksētajiem ikmēneša izdevumiem, piemēram, automašīnas apdrošināšanu vai mobilā tālruņa plānu. Citas idejas ikdienas izdevumu samazināšanai:

  • Meklē bezmaksas aktivitātes. Lai atrastu bezmaksas vai lētas izklaides iespējas, izmantojiet resursus, piemēram, vietējos pasākumu sarakstus.
  • Pārskati regulāros maksājumus. Atcel abonementus un dalības maksas, kuras neizmanto, jo īpaši, ja tās automātiski atjaunojas.
  • Pārbaudi, cik izmaksā ēšana ārpus mājas salīdzinājumā ar ēdiena gatavošanu mājās. Plāno lielāko daļu maltīšu ēst mājās un izpēti vietējo restorānu piedāvājumus vakariem, kad vēlies sevi palutināt.
  • Pagaidi, pirms pērc. Ja esi kārdināts iegādāties kādu nebūtisku pirkumu, pagaidi dažas dienas. Iespējams, Tu sapratīsi, ka šī prece bija drīzāk vēlama, nevis vajadzīga.
  • IZVIRZI UZKRĀJUMU MĒRĶI

Viens no labākajiem veidiem, kā ietaupīt naudu, ir noteikt mērķi. Sāc ar pārdomām par to, kam vēlies veidot uzkrājumus - gan īstermiņā (viens līdz trīs gadi), gan ilgtermiņā (četri un vairāk gadi).

Populāri īstermiņa mērķi: ārkārtas fondam (trīs līdz deviņu mēnešu dzīves izdevumu segšanai), atvaļinājumam vai pirmajai iemaksai par automašīnu.

Biežāk sastopamie ilgtermiņa mērķi: pirmā iemaksa par mājokli vai pārbūves projektu, bērna izglītība vai pensija.

Papildus padoms

Izvirzi nelielu, sasniedzamu īstermiņa mērķi, kas ir jautrs un pārsniedz Tavu ikmēneša budžetu, piemēram, jauns viedtālrunis vai svētku dāvanas. Mazāku mērķu sasniegšana un prieks par ietaupīto atalgojumu var sniegt psiholoģisku stimulu, padarot uzkrājumu atdevi tūlītēju un nostiprinot jauno ieradumu.

  • NOSAKI SAVAS PRIORITĀTES

Pēc Taviem izdevumiem un ienākumiem Tavi mērķi, visticamāk, visvairāk ietekmēs to, kā sadalīsi savus ietaupījumus. Piemēram, ja Tu zini, ka tuvākajā nākotnē būs jānomaina automašīna, vari sākt atlikt naudu tās iegādei jau tagad. Taču atceries par ilgtermiņa mērķiem - ir svarīgi, lai pensijas plānošana vai ilgtermiņa investīcijas nenovirzītos īsāka termiņa vajadzību priekšplānā. Iemācoties noteikt prioritātes saviem uzkrājumu mērķiem, vari gūt skaidru priekšstatu par to, kā sadalīt savus uzkrājumus.

Līdzīgi raksti

SPĒLĒT KAZINO