4 VEIDI, KĀ ŠAHS POZITĪVI IETEKMĒ SMADZEŅU DARBĪBU

Lasīt rakstu


4 VEIDI, KĀ ŠAHS POZITĪVI IETEKMĒ SMADZEŅU DARBĪBU

Dzīvesstils Raksts pievienots: 2022. gada 20. aprīlī

4 VEIDI, KĀ ŠAHS POZITĪVI IETEKMĒ SMADZEŅU DARBĪBU

Šahs un mats!


Šahs vienmēr uzskatīts par intelektuāļu spēli. Un nav jau melots! Taču pētījumi liecina, ka jums nemaz nav jābūt nez kādam tur ģēnijam (tautas valodā izsakoties), lai šo spēli apgūtu. Patiesībā, regulāra šaha spēlēšana pati par sevi var padarīt jūs gudrākus un visādi citādi atjautīgākus! Tātad, pastāv liela varbūtība, ka augsta līmeņa spēlmaņi savos agrīnajos šaha apguves posmos nemaz nav bijuši tik advancēti kā šodien. Tieši ikdienišķa šaha spēlēšana tiem palīdzējusi palielināt savu IQ.  Jā, tieši tā! Ja vēlaties uzlabot savas prāta spējas un kognitīvās funkcijas, ir pienācis laiks noslaucīt visus putekļus no šaha komplekta, ko glabājāt tālākajā bēniņu nostūrī. Turpinājumā - viss par un ap šaha pozitīvo ietekmi uz jūsu galveno orgānu!

1. Šaha spēlēšana palielina jūsu IQ

Šahs ir daudzkārt asociēts ar cilvēkiem, kuriem jau ir stratosfēriski augsts IQ.  Bet kā tur īsti ir? Gudri cilvēki paši tiecas apgūt šahu, vai arī šaha spēlēšana padara tos gudrākus? Reiz Venecuēlā tika veikts pētījums, kurā piedalījās 4000 bērnu. Uzdevums “vienkāršs” – jāapgūst šahs! Pētījuma rezultātā tika konstatēts, ka pēc četru mēnešu sistemātiskas šaha spēlēšanas, bērnu IQ līmenis ievērojami paaugstinājies. Protams, cilvēkiem, kuriem jau ir dabiska nosliece uz stratēģiskām spēlēm, parasti piemīt asāks prāts, taču šaha spēlēšana nudien attīsta prasmes, kas pēcāk atspoguļojas IQ rādītājos.

2. Šahs nodarbina abas smadzeņu puslodes

Uzreiz pie pētījumiem! Vācijā viens tāds tika veikts ar vairākiem indivīdiem, uzrādot brīnumu lietas! Tātad, gan šaha ekspertiem, gan pilnīgiem iesācējiem tika demonstrētas dažādas, ar spēli nesaistītas, ģeometriskas formas, kā arī šaha pozīcijas un modeļi. Zinātnieki cerēja atklāt, ka ekspertu kreisās puslodes smadzenes būs aktīvākas, salīdzinājumā ar jaunajiem censoņiem. Nekā nebija! Tā vietā viņi nonāca pie secinājuma - abām cilvēku grupām bija līdzīgs reakcijas laiks uz ģeometriskajām formām! Taču interesantākais, ka šaha ekspertiem, raugoties uz šaha spēles paterniem, aktivizējās abas smadzeņu puslodes. Tas pierāda sekojošo - šahs nav tikai loģiskās domāšanas spēle, jo procesā tiek iesaistītas kā loģiskās, tā radošās smadzeņu puslodes!

3. Šahs attīsta kreativitāti

Turpinot par radošumu! Tā kā labā smadzeņu puslode ir atbildīga par visu māksliniecisko, nav jābrīnās, ka tās aktivizēšana palīdz stimulēt radošumu. Konkrēti runājot, šahs ievērojami palielina jūsu oriģinalitāti. Un jau atkal pētījums galdā! Lielbritānijā tika atlasītas vairākas 7.- 9. klašu skolēnu grupas, kuras reizi nedēļā, 32 nedēļu garumā spēlēja šahu, lietoja datorus vai veica kādas citas aktivitātes, lai noskaidrotu, kura no darbībām visefektīvāk veicinās radošās domāšanas izaugsmi. Šaha grupa (nevar būt!) ieguva augstākos rezultātus visos radošuma mērījumos, oriģinalitātei kļūstot par pusaudžu lielāko ieguvumu. Tātad, ja jums ir grūtības uzrakstīt romānu, dzejoli vai dziesmu, iespējams, ir vērts uzmest aci šaha galdiņam!

4. Šahs uzlabo koncentrēšanās spējas

Diez vai kādu pārsteigs fakts, ka intensīvā koncentrēšanās, ko, pieprasa šaha spēle, ir patiešām labs vingrinājums spēlētājiem, kuri pēc tam šīs koncentrēšanās prasmes var pielietot citās savas dzīves jomās! Tā viš ir – ja kaut uz mirkli novēršat uzmanību no šaha galdiņa un sākat domāt par ko citu, tas var beigties ar mača zaudējumu. Kā nekā, pretiniekam jau nav jāstāsta, kādi bija viņa veiktie manevri, ja jūs paši, aizsapņojušies būdami, to nepamanījāt. Neskaitāmi pētījumi ar studentiem ASV, Krievijā, Ķīnā un citur pasaulē, atkal un atkal uzskatāmi parādījuši, ka jauniešu spēja koncentrēties, visefektīvāk tiek uzlabota tieši ar šaha spēles palīdzību!

Šahs ir brīnišķīga, izaicinoša un jautra spēle visām paaudzēm! Un jāteic, ka pie apvāršņa laiku pa laikam parādās jauni zinātniski pētījumi, kas apliecina tā apguves būtiskos ieguvumus. Kā noskaidrojām, šahs spēj “uzturēt mūsu smadzenes formā”, uzlabojot atmiņu, radošumu, problēmu risināšanas prasmes, koncentrēšanos, lasītprasmi, kā arī citas svarīgas funkcijas. Un tās ir tikai līdz šim atklātās priekšrocības! Iespējams, ka jauni, zinātniski pierādīti, šaha fizisiskie un garīgie ieguvumi ir tikai laika jautājums.

Līdzīgi raksti

SPĒLĒT KAZINO