Spēcīgā svelme un plūdi Aiviekstes upē izraisījuši dabas katastrofu

Lasīt rakstu


Spēcīgā svelme un plūdi Aiviekstes upē izraisījuši dabas katastrofu

Dzīvesstils Raksts pievienots: 2022. gada 29. jūnijā

Spēcīgā svelme un plūdi Aiviekstes upē izraisījuši dabas katastrofu

Atrastas vairākas beigtas zivis!


28. jūnijā Valsts Vides dienests (VDD) saņēma informāciju, ka Aiviekstes upē pie Lubānas tika atrastas vairākas beigtas zivis: līdakas, asari, vēdzeles, raudas, līņi, brekši, vīķes, karpas un citas. Svelme un plūdi Vidzemē radījuši zivīm nelabvēlīgus apstākļus.

VVD vairākos upes posmos nekavējoties veica apsekošanu, kuras laikā konstatēja, ka Aiviekstē pie Lubānas slūžām ūdenī izšķīdušā skābekļa koncentrācija bija 8 mg/l, kas atbilda normai, taču pie Kalnupes ietekas tā mazinājās (3,9 mg/l), pie Ičas ietekas 1,3 mg/l, savukārt lejpus Ičas ietekai, pirms Lubānas pilsētas izmērītā skābekļa koncentrācija bija kritiski zema – 0,3 mg/l. Zivīm nelabvēlīga vide rodas, kad izšķīdušā skābekļa līmenis ir zemāks par 5 mg/l, taču koncentrācija, kas ir mazāka par 2 mg/l, izraisa to nāvi.

“Neseno intensīvo lietusgāžu rezultātā Vidzemes upēs strauji cēlās ūdens līmenis, kas izraisīja pļavu un palieņu applūšanu. Tādējādi upē no applūdušajām teritorijām nokļuva liels organisko vielu daudzums, kas karstā laikā sāka strauji sadalīties, intensīvi patērējot skābekli. Noteiktā upes posmā skābekļa deficīts izrādījies zivīm letāls,” skaidroja VVD Zvejas kontroles departamenta direktore Evija Šmite.

Ūdens līmenis Vidzemes upēs turpina samazināties un paredzams, ka situācija tuvāko dienu laikā normalizēsies. Taču makšķerniekiem un cilvēkiem, kas atpūšas pie dabas, ir jābūt vērīgiem un nepieciešamības gadījumā - ziņot Valsts Vides dienestam, ja kādā ūdenstilpē tiek pamanītas beigtas zivis. Šādās vietās būtu arī jāatturas no peldēšanās.

Līdzīgi raksti

SPĒLĒT KAZINO