“ES GRIBU DARĪT TO, KAS MAN PATĪK, TIK ILGI, CIK VIEN TAS IESPĒJAMS” - SARUNA AR RASSELL

Lasīt rakstu


“ES GRIBU DARĪT TO, KAS MAN PATĪK, TIK ILGI, CIK VIEN TAS IESPĒJAMS” - SARUNA AR RASSELL

Mūzika Raksts pievienots: 2022. gada 27. aprīlī

“ES GRIBU DARĪT TO, KAS MAN PATĪK, TIK ILGI, CIK VIEN TAS IESPĒJAMS” - SARUNA AR RASSELL

Noklausies Rassell un Kris Brand jaunāko singlu “Tevis man trūkst”!


Šis mākslinieks komentārus neprasa. Savas karjeras laikā viņš izdevis vairākus mūzikas albumus, sadarbojies ar veselu plejādi izpildītāju, un gadu no gada uzstājies tūkstošu priekšā. Viņa komponētās un producētās dziesmas iespējams atpazīt pēc vienmēr mūsdienīgajiem ritmiem, lipīgajām melodijām un krāšņajām aranžijām. Šis cilvēks ir viens no nedaudzajiem pašmāju mūziķiem, kura kontā ir vairākas dziesmas ar iespaidīgiem skatījumiem vietnē Youtube – jā, runa ir par sešciparu skaitļiem! Spilgts un izteiksmīgs uz skatuves, taču mierīgs pēc dabas, ārpus tās. Tas ir viņš – mūžam jauns, atraktīvs, un mazliet noslēpumains. Tas ir Rassell.

1. Reperis, dziedātājs, producents – kā Tu pats sevi labprātāk raksturotu?

Es teiktu, ka esmu mūziķis un producents. Termins “mūziķis” sevī ietver kā dziesmu rakstīšanu, tā izpildīšanu, savukārt, producents nodarbojas ar mūzikas producēšanu, un manā gadījumā, arī ar videoklipu producēšanu un montēšanu. Tā, lūk, arī ir mana nodarbošanās.

2. Plašākai publikai esi pazīstams jau kopš 2000šo gadu sākuma. Šajā laika posmā izdoti 3 albumi grupas Device sastāvā, viens solo albums pēc grupas pastāvēšanas beigām, un pēcāk, vēl divi albumi duetā ar Sabīni Berezinu, kā arī radīts vesels lērums dziesmu, kas albumos nemaz nav iekļautas – varētu padomāt, ka nekā vienkāršāka par darbošanos ierakstu industrijā nemaz nav. Jautājums sekojošs – cik viegli vai grūti patiesībā ir būt Rassellam?

Ja tā paskaita, tad ar mūziku sāku nodarboties jau 13 gadu vecumā. Tagad man ir 40… sanāk, ka līdz šim, 27 gadus no savas dzīves esmu veltījis mūzikai, un jāatzīst - man tas joprojām neapnīk. Tā nu ir sanācis, ka tas, ko sākotnēji uzskatīju par hobiju, pārtapa par manu dzīves nodarbošanos un arī peļņas avotu. Esmu ļoti priecīgs par to! Protams, mūziķa profesijai Latvijā piemīt arī savas grūtības, bet kurā sfērā tādu nav?

3. Kāda ir sajūta atskatoties uz paveikto? Vai vari teikt: “Jā, esmu izdarījis visu kā vēlējos,” vai tomēr šur tur pārrakstītu vēstures lappuses, ja būtu tāda iespēja?

Kopumā jūtos gandarīts par vairākām lietām, ko esmu paveicis. Protams, ir dažas vecās dziesmas, kas tagad vairs nešķiet tik foršas, vai, piemēram, teksti, kas skan mazliet muļķīgi, bet tas bija cits laiks un cits vecums. Līdzīgas sajūtas noteikti ir arī citiem mūziķiem.

4. Tu esi viens no retajiem pašmāju mūziķiem, kurš pats raksta, izpilda un arī producē savas dziesmas. Pastāsti, kā tās top?

Viss sākas ar mūzikas sacerēšanu un bīta radīšanu – spēlēju sintezatoru, meklēju akordus, dungoju dažādas melodijas, kas nāk prātā. Tad “uzmetu” bīta skici – uz ātro atrodu dažādus skaņu semplus vai iespēlēju to, ko esmu izdomājis, ar virtuālo sintezatoru palīdzību. Kad dziesmas demo ir gatavs, sākas lielākais darbs - to visu novest līdz gala rezultātam. Jāatrod pareizās skaņas un tas viss arī jāapstrādā. Vēlāk, protams, jāraksta teksts, jāieskaņo vokāli, un jāpiemeklē dažādas fiškas. Bez šaubām, viss skaisti arī jānomiksē, jāveic māsterings. Kopumā, dziesmas radīšanas process, parasti, aizņem no 1-3 mēnešiem. Paralēli tam, es plānoju arī videoklipa izveidi - gatavoju visu nepieciešamo filmēšanai, kas, protams, ir jau pavisam cits darbs. Arī tas paņem daudz laika un resursus.

5. Mainoties laikiem un paaudzēm, arī pats esi gājis līdzi laikam un vienmēr spējis noķert konkrētā brīža aktuālo skanējumu. Kā Tev tas izdodas?

Vienmēr esmu sekojis līdzi jaunākajām mūzikas tendencēm, kas nāk no štatiem vai Eiropas. Dažkārt, pačekoju arī mūsdienās radīto krievu mūziku. Klausos, kādas skaņas vai subžanri ir aktuāli, un to, kas mani uzrunā, izmantoju arī savās dziesmās. Jāteic, ka pie sirds vislabāk iet tas, ko klausījos bērnībā – 90to, 2000šo gadu hiphops un R’n’B, lai gan ikdienā īpaši bieži šo mūziku klausīties vairs nesanāk. Vēl patīk arī 80to gadu mūzika, pēdējā laikā, tieši 80to gadu, amerikāņu R’n’B.

6. Tavā kontā ir “kaudze” radio hitu. Neko par, tā dēvēto, “hita formula” nejautāšu, jo, šķiet, ka tādas patiesībā nemaz nav. Tomēr, vai uzrakstot dziesmu Tev ir skaidrs – šis būs vai nebūs hits?

Man ir aptuvena izpratne par to, kādas dziesmas patīk vairākumam. Tomēr necenšos katru reizi radīt ko tādu, lai visiem izpatiktu. Pārsvarā taisu tā, lai, pirmkārt, jau patiktu man pašam. Dziesma var nebūt izteikti dinamiska, radīta, izmantojot, tā saucamos, “hita akordus”. Dažkārt rodas kaut kas mierīgāks, iespējams, manai auditorijai ne tik ierastā skanējumā. Bet, jā, protams, esmu rakstījis arī apzināti piedomājot, lai konkrētās dziesmas būtu cilvēkiem viegli uztveramas un lipīgas.

7. Esi sadarbojies arī ar citiem populāriem pašmāju mūziķiem, tostarp, Mārtiņu Freimani, Intaru Busuli, Fominu & Kleinu, Samantu Tīnu…. sarakstu varētu turpināt vēl ilgi. Kura no šīm sadarbībām Tev pašam šķiet, varbūt ne tik daudz komerciāli, cik muzikāli, veiksmīgākā?

Katram no minētājiem un arī nepieminētajiem izpildītājiem, ar kuriem esmu sadarbojies, ir “sava odziņa”. Viņi visi ir lieliski savā jomā. Šīs dziesmas tapa dažādos laika nogriežņos, nevaru izcelt vienu, kas patiktu visvairāk.

8. Pie Tevis, gadu gaitā, vērsušies daudzi jaunie censoņi, kā arī pats savās dziesmās esi aicinājis piedalīties, plašākai publikai, iespējams, mazāk dzirdētus vārdus. Pastāsti būtiskākās atšķirības starp sadarbību ar jaunu izpildītāju un pieredzējušu skatuves mākslinieku?

Man patīk sadarboties ar jauniem izpildītājiem, kuri mani uzrunā, jo viņu balsis ir vēl nedzirdētas un dziesmas, automātiski, sāk skanēt citādāk, svaigāk. Protams, pieredzējuši izpildītāji labāk pārzina dziesmas ieraksta procesu un varbūt mazliet ātrāk spēj paveikt nepieciešamo. Tā sākot, nav vajadzības paskaidrot dažādas sīkas nianses.

9. Daudzas virsotnes jau ir sasniegtas, bet, rādās, ka tik drīzi no mūzikas lauciņa doties prom negrasies. Kas ir Tavs “Everests”, kurā vēl neesi uzkāpis?

Man nav sava ‘’Everesta’’, nav mega ambīciju kaut ko lielu sasniegt. Es vienkārši gribu darīt to, kas man patīk, tik ilgi, cik vien tas iespējams, tā, lai to novērtētu arī klausītāji.

10. Laiks ātro jautājumu un atbilžu segmentam. Daudzi jaunie mūziķi ir uzauguši klausoties Tavā balsī. Vai Tev pašam ir kāda muzikālā autoritāte?

Ir ļoti daudz mūziķu, kuri patīk. Kā piemērus varu minēt Drake un Kanye West.

11. Mīļākā filma?

Džeimsa Kamerona abi pirmie “Terminatori”.

12. Labākais padoms, ko esi saņēmis?

uz sitiena nevaru iedomāties.

13. No kā Tev ir bail?

No suņiem un vecumdienām.

14. Kas ir Tavs “guilty pleasure”?

Nezinu, varbūt grupa par kuru fanoju bernībā – “2 Unlimited”.

15. Tava devīze?

Dzīvo brīvi!

16. Viena lieta, ko visu laiku atliec, bet viemmēr esi gribējis paveikt?

Gribētu apceļot Ameriku.

17. Pavisam nesen dienas gaismu ieraudzīja Tavs jaunākais singls “Tevis man trūkst”. Attiecīgi, jautājums - kas ir tā lieta, bez kā nevari iztikt savā ikdienā?

Bez savas ģimenes un mūzikas.

18. Vai Tev ir kāds slēptais talants?

Protu diezgan labi zīmēt un kopš bērnības māku arī high kick ar kājām (karatē).

19. Kas Tevi kaitina?

Nepamatota lielīšanās, melošana.

20. Tava labākā un sliktākā rakstura īpašība?

Patiesums un lēnīgums.

21. Tev ir iespēja pavakariņot ar vienu cilvēku, dzīvu vai mirušu, kurš tas ir?

Mans tēvs, kurš sen vairs nav uz šīs zemes.

22. Vai kādreiz esi piedzīvojis ko spocīgu?

Laikam neesmu gan.

23. Kāds ir Tavs “nepopulārais viedoklis?”

Mūsdienās savu “nepopulāro viedokli” labāk paturēt pie sevis.

24. Lieta, kas citiem par Tevi varētu šķist ļoti dīvaina?

Esmu diezgan pedantisks. Man patīk savas mantas sakārtot - smuki salikt un neaiztikt. Arī radot mūziku, vienmēr gribas visu kārtīgi salikt, piemēram, lai ekvalaizerā cipariņi nav haotiski sagriezti utt.

25. Pēdējā lieta vai notikums, kas Tevi iepriecināja?

Iepriekš minētās dziesmas “Tevis man trūkst” videoklipa filmēšana Viļņā.

26. Tu drīksti klausīties tikai vienu dziesmu, visu atlikušo mūžu. Kas ir šī dziesma?

Lai tā būtu grupas Whitesnakes, 1987. gada dziesma “Is This Love”.

27. Savā daiļradē, esi eksperimentējis ar dāžādiem mūzikas žanriem. Kā ir ar citām dzīves sfērām? Proti, vai ananāsam ir jābūt uz picas vai nav?

Var būt arī ananāsi.

VIDEO:

Līdzīgi raksti

SPĒLĒT KAZINO