Dopinga SKANDĀLI sportā

Lasīt rakstu


Dopinga SKANDĀLI sportā

Sports Raksts pievienots: 2022. gada 13. maijā

Dopinga SKANDĀLI sportā

Ai, ai, ai!


Sportisti ir gatavi darīt teju jebko, lai uzlabotu savu sportisko sniegumu. Kamēr kāds to dara sporta zālē, palielinot slodzi, cits meklē vienkāršāko izeju - neatļautu vielu jeb dopinga lietošanā, kas, protams, palīdz ātri un efektīvi uzlabot fizisko sagatavotību, bet rezultējas tikai ar atņemtiem tituliem, sliktu slavu, un ne tikai.

  • Tālāk vairs nav kur!

Britu riteņbraucēju, Tomu Simpsonu, dopinga lietošana noveda pie letālām sekām. 1967.gadā, pasaules slavenajās sacensībās “Tour de France” riteņbraucējs līdz finišam netika. Par nāves iemeslu tika nosaukta sirds lēkme un dehidrācija. Pēc detalizētākas pārbaudes, atklājās ka Simpsons ir lietojis amfetamīnu. Šī viela atļauj sportistiem pārkāpt pāri savam spēju līmenim, kas arī bija iemesls tam, ka, šīs vielas ietekmē, riteņbraucējs spēja sevi novest līdz pārslodzei un dehidrācijai, pašam to nemaz nejūtot.

  • Izvēle - dopings vai nāve

70tajos un 80tajos gados Austrumvācijas valdība izlēma, ka valsti pārstāvošajiem sportistiem vajadzētu lietot dopingu, lai uzlabotu savus rezultātus uz pasaules skatuves, kā arī, lai demonstrētu komunisma pārākumu.

Sportisti novēroja izmaiņas ķermenī, bet viņiem nebija iespējas pretoties autoritārajai sistēmai. Kāda peldētāja pat atzīst, ka izvēles nebija “Mums teica - dzer tabletes vai mirsti”. Aizdomas par Austrumvācijas dopinga programmu radās 1976.gada Olimpiskajās spēlēs, kad peldēšanas komanda uzrādīja pārliecinoši labākus rezultātus nekā citu valstu sportisti un ieguva 11 no 13 iespējamajām zelta medaļām. Tikai 90tajos gados tika atklāta un pierādīta dopinga shēma, un izrādījās, ka šajā laika posmā vismaz 9000 Austrumvācijas sportisti ir piedalījušies sacensībās steroīdu ietekmē. Daudzi tā brīža sportisti sekas izjūt vēl ilgi, jo steroīdu lietošana viņiem atnesa ne tikai medaļas, bet arī sirds problēmas, neauglību un vēzi.

  • Brauciens mājās bez zelta, rekorda un naudas

Kanādiešu sprinteris Bens Džonsons 1988. gada Olimpiskajās spēlēs ne tikai uzvarēja 100 metru sprinta distancē, bet arī uzstādīja tā brīža pasaules rekordu. Pēc analīžu nodošanas uzrādījās, ka sportista ķermenī ir steroīdu klātbūtne un viņam nācās ne tikai atdot medaļu, bet arī, sliktās slavas un publikācijas dēļ, viņs pazaudēja miljonu dolāru vērtus līgumus.

  • Spilgta karjera - ne tikai uz laukuma

Pagājušā gadā aizsaulē aizgājušā Argentīnas futbolista, Djego Maradonas, sasniegumus nevar vērtēt tik viennozīmīgi. Ar Djego sastāvā, Argentīnas futbola izlase uzvarēja 1986.gada pasaules kausā, bet pāris gadus vēlāk atklājās, ka sportists piedalījies sacensībās piecu dažādu efedrīna paveidu ietekmē. Tas vēl nav viss, 1991. gadā Maradona tika diskvalificēts uz 15 mēnešiem par kokaīna lietošanu. Lai gan viņš atgriezās profesionālajā sportā, Argentīnas valstvienības sastāvā vairs neparādījās.

  • Krievijas dopinga manipulācijas

Aizliegums krievu sportistiem pārstāvēt valsti zem sava karoga ir spēkā dopinga shēmas dēļ. Shēma bija gana vienkārša - izdomāt, kā viltot sportistu nodotās analīzes. Pēc informācijas nopludināšanas, Pasaules Dopinga aģentūra sāka izmeklēšanu un atrada pierādījumus krievu sportistu veiktajām manipulācijām ar analīzēm. 2019. gadā aģentūra nāca klajā ar paziņojumu par 4 gadu diskvalifikāciju krievu sportistiem un aizliegumu  izmantot Krievijas valsts karogu un himnu. Jauns dopinga incidents notika arī pērnajās Ziemas olimpiskajās spēlēs, kad pozitīvas analīzes bija krievu daiļslidotājai Vaļijevai, tomēr vēl nav noskaidrots, vai pie tā ir vainojama pati sportiste vai treneri.

Līdzīgi raksti

SPĒLĒT KAZINO