Kas notiek ar Tavu ĀDU vasarā un kā to AIZSARGĀT no saules?

Lasīt rakstu


Kas notiek ar Tavu ĀDU vasarā un kā to AIZSARGĀT no saules?

Dzīvesstils Raksts pievienots: 2022. gada 30. jūnijā

Kas notiek ar Tavu ĀDU vasarā un kā to AIZSARGĀT no saules?

Jautājumi un atbildes!


3. jūlijā tiek atzīmēta Nacionālā Paliec ārpus Saules diena. Nenoliedzami, mums ir vajadzīgs uzturēties svaigā gaisā, bet vai ilgstoši tiešos saules staros? Apskatīsim populārākos jautājumus par un ap Saules iedarbību un ādas aizsardzību.

1. VAI SAULE PATIEŠĀM MUMS KAITĒ?

JĀ! Ja pārāk daudz sauļojies, ultravioletie (UV) stari var sasniegt ādas iekšējos slāņus, kas var izraisīt ādas šūnu bojāeju, bojājumus vai vēža attīstību. Pārmērīga uzturēšanās saulē var izraisīt saindēšanos ar sauli, kā arī kaitējumus, kas laika gaitā uzkrājas. Šie ilgtermiņa bojājumi var izraisīt grumbas, ādas pigmentācijas maiņu, ādas vēzi un citas problēmas.

2. KĀ IZVAIRĪTIES NO SAULES KAITĪGĀS IETEKMES?

  • Vienmēr lieto saules aizsargkrēmu. Lieto to uz ādas katru dienu. Izveido to par tādu pašu ieradumu kā zobu tīrīšanu.
  • Izvairieties no saules dienas vidū, aptuveni no plkst. 10.00 līdz 15.00. Ultravioletie stari, kas izraisa saules apdegumus, šajā laikā ir visspēcīgākie.
  • Valkā aizsargapģērbu. Garas piedurknes un garas bikses, kā arī cepure ar platu malu palīdz pasargāt ķermeni no saules kaitīgās iedarbības.
  • Nēsā saulesbrilles, kas filtrē UV starus.

3. KAS IR SPF?

SPF nozīmē saules aizsardzības faktoru. SPF skaitlis norāda, cik labi līdzeklis pasargās Tevi no UVB starojuma - dedzinošiem saules stariem. (Lielākā daļa saules aizsarglīdzekļu absorbē arī ultravioletos "A" jeb UVA starus.) Jo lielāks SPF skaitlis, jo lielāka ir aizsardzība. Ikvienam vajadzētu lietot saules aizsarglīdzekli ar SPF vismaz 30. Ja Tev ir bijis ādas vēzis vai priekšvēzis, jālieto saules aizsargkrēms ar vēl augstāku SPF.

4. VAI SAULES AIZSARGKRĒMS BOJĀ ĀDU?

Saules aizsarglīdzekļi satur vairākas ķīmiskas vielas, taču vairāku gadu desmitu laikā, kopš šīs sastāvdaļas tiek izmantotas, ir konstatēts maz pierādījumu, ka tās ir toksiskas. Oksibenzons, UV starus absorbējoša ķīmiska viela, kas atrodama lielākajā daļā saules aizsarglīdzekļu, iespējams, zināmā mērā ietekmē hormonus, taču pētījumi joprojām nav pārliecinoši. Personas, kas vēlas izvairīties no šīs ķīmiskās vielas, var lietot saules aizsarglīdzekļus, kas tās vietā satur metālus un kas netiek absorbēti ādā, bet gan uz tās pārklājas. Jebkurā gadījumā, nē, saules aizsargkrēms nav kaitīgs veselībai - tieši pretēji, kvalitatīva, 30+ SPF saules aizsargkrēma lietošana ir galvenais ādas vēža profilakses elements, pavadot laiku saulē.

5. KĀ LIETOT SAULES AIZSARGKRĒMU?

Saules aizsargkrēmi ir ļoti efektīvi, ja tos lieto pareizi. Veselības speciālisti iesaka ievērot šīs vadlīnijas, lai nodrošinātu sev vislabāko aizsardzību:

  • Uzklāj aizsargkrēmu vismaz 20 līdz 30 minūtes pirms došanās ārā, ja uzturēsies ārpus telpām 30 minūtes vai ilgāk.
  • Atkārtoti uzklāj saules aizsarglīdzekli ik pēc 2 stundām, kamēr atrodies ārā, pat ja uz līdzekļa ir norāde "visu dienu". Ja esi slapjš vai stipri svīsti, ieteicams uzklāt aizsargkrēmu biežāk.
  • Apklāj visas atklātās vietas, tostarp ausis, lūpas, seju un plaukstu aizmugures.
  • Vispārpieņemts noteikums ir tāds, ka, lai pārklātu visu atklāto ādu, ir nepieciešams 45 ml (glāze) saules aizsarglīdzekļa, lai sasniegtu norādīto aizsardzības līmeni.
  • Sievietēm saules aizsarglīdzekļi jālieto zem kosmētikas.
  • Ja ar saules aizsarglīdzekļa uzklāšanu nogaida līdz pludmales apmeklējumam, sviedraini un mitrums samazina saules aizsarglīdzekļu efektivitāti.

6. KAS IZRAISA SAULES APDEGUMUS?

Pat ar melanīna palīdzību mūsu organisms nespēj apturēt visu UV staru iekļūšanu ādā un šūnu bojāšanu. Ķermeņa dabiskā imūnā reakcija ir mēģināt labot šo bojājumu, nosūtot uz šo vietu vairāk asiņu. Rezultātā paplašinās asinsvadi un veidojas iekaisusi, sarkana āda, jo organisms cenšas glābt bojātās šūnas. Ādas šūnas, kas šajā procesā netiek atjaunotas, iet bojā un tiek aizstātas ar jaunām šūnām. Šīs atmirušās šūnas atstāj Tavu ķermeni kā nolobījusies āda nākamajās dienās pēc saules apdeguma.

7. CIK DAUDZ SAULE DIENĀ IR ‘VESELĪGA’?

Speciālisti apgalvo, ka aptuveni 10 līdz 30 minūtes saules dienā var palīdzēt Tev iegūt D vitamīnu, bet izvairīties no ādas bojājumiem.

Baudi saules starus atceroties par sevi un rūpējoties par savu ādu!

Līdzīgi raksti

SPĒLĒT KAZINO