RECEPTES: 4 Ukraiņu tradicionālie ēdieni

Lasīt rakstu


RECEPTES: 4 Ukraiņu tradicionālie ēdieni

Receptes Raksts pievienots: 2022. gada 25. februārī

RECEPTES: 4 Ukraiņu tradicionālie ēdieni

Te nav borščs!


Ukraina un tās tauta ir bagāta ar savām tradīcijām, kultūru un sātīgajiem ēdieniem. Tomēr lielai daļai cilvēku, ukraiņu virtuves kuģītis piestāj tikai boršča ostā. Un lai gan biešu zupa ir patiešām debešķīga, šīs zemes kulinārijas plašumos sagaršojams daudz kas cits, ko, galvenokārt, radījuši zemnieki. Un kā jau kārtīgiem zemniekiem pienākas, pirms un pēc darba nepieciešams makten labi iestiprināties.

Piezemētais ukraiņu ēdiens ir bagāts ar sakņu dārzeņiem, graudiem, cūkgaļu un piena produktiem. Tradicionālajos ēdienos, kas stundām ilgi sautēti keramikas traukos vai cepti masīvās malkas krāsnīs, tiek izmantots pavisam neliels daudzums garšvielu, taču tiem pievieno bagātīgu vezumu skābā krējuma un diļļu.

Protams, ukraiņu virtuve ir viegli pielāgojama dažādām diētām. Lielāko daļu ēdienu iespējams pagatavot arī bez gaļas, tostarp, tradicionālos ēdienus bez skābā krējuma. Neatkarīgi no jūsu uztura, jūs atradīsiet kaut ko savai gaumei. Šie klasiskie ēdieni būs labs sākums jūsu meklējumiem!

1. Plūmju vareņiki

Tradicionālie ukraiņu vareņiki nāk no vienas radu saimes ar klimpām un pelmeņiem. Tos izgatavo no mīklas, bet pildījums ir atkarīgs no jūsu pašu vēlmēm. Raksturīgākie pildījumi ir kāposti, gaļa, sēnes, biezpiens, ķirši, jāņogas vai vecie labie kartupeļi. Un ziniet, sāļi vai saldi, vareņiki izkusīs uz jūsu mēles! Šoreiz piedāvājam vareņikus ar plūmju pildījumu. Jūs to nenožēlosiet!

Nepieciešams:

  • 1/3 glāzes paniņas, 1/2 ēdamkarote skābā krējuma, glāze ūdens, ola, ēdamkarote sāls, 3,5 glāzes un papildus 3 ēdamkarotes universālo miltu, 0,5 kg saldo plūmju, 1/2 glāze cukura.

Pagatavošana:

  1. Gatavojot mīklu, bļodā saputojiet paniņas, saldo krējumu, ūdeni (siltu), olu un sāli, līdz tas viss ir labi sajaukts. Pievienojiet 2 glāzes miltu un vēlreiz visu samaisiet tā labi kārtīgi.
  2. Pamazām, pievienojiet atlikušo 1,5 glāzi miltu, ļaujot papildinājumam pilnībā iekļauties kopējā masā. Turpiniet maisīšanu apmēram 15 minūtes, līdz mīkla kļūst lipīga un elastīga, bet nelīp klāt pie pirkstiem un bļodas malām.
  3. Izvelciet gabaliņu mīklas, apmēram gumijas bumbiņas lielumā, un izrullējiet. Kad tas paveikts, lieciet divas plūmju šķēlītes un apkaisat ar pustējkaroti cukura. Pēc tam abas mīklas puses draudzīgi salieciet kopā un saspiediet maliņas. Turpiniet tādā pašā garā, kamēr esat izmantojuši visas plūmītes.
  4. Laiks uzvārīt katlā 4 litrus ūdens, pievienojot šķipsniņu sāls. Tad ievietojiet vareņikus un vāriet, līdz tie uzpeld augšpusē. Nosusiniet tos, izmantojot rievotu karoti, pēcāk apkaisot ar nelielu daudzumu cukura, lai tie savstarpēji nesaplēstos. Un tad tik traukus galdā! Uzmanīgi, nenorijiet mēli!

2. Kapusņaks

Šis ir viens no senākajiem un nozīmīgākajiem ēdieniem Ukrainā. Agrāk to gatavoja kāzām, bērēm un Ziemassvētku vakariņām. Mūsdienās ukraiņi šo zupu bauda visu gadu. Galvenā kapusņaka sastāvdaļa ir skābēti kāposti, kurus pirms vārīšanas rūpīgi nomazgā, lai zupai piešķirtu caurspīdīgu krāsu. Ak, šitā. Bet kas vēl? Pārējais turpinājumā!

Nepieciešams:

  • Ēdamkarote olīveļļas, 230 g bekona, selerijas kāts, sīpols, 2 burkāni, 1,3 kg kartupeļu, 1/4 glāze prosas, 2-3 glāzes skābētu kāpostu, 8 glāzes vistas buljona, 2 glāzes ūdens, 400g balto pupiņu, kā arī sāls, pipari, lauru lapas un citu garšvielu daudzums pēc izvēles.

Pagatavošana:

  1. Lielajā katlā uzkarsējiet olīveļļu un pievienojiet sasmalcinātu bekonu. Sautējiet, līdz tas kļūst kraukšķīgs un tad ļaujiet tam atvilkt elpu.
  2. Pievienojiet smalki sagrieztu seleriju un tikpat smalki sagrieztu sīpolu. Sautējiet apmēram 5 minūtes, līdz viss paliek mīksts un smaržīgs.
  3. Pievienojiet plānās šķēlītēs sagrieztus burkānus, 3 vidēji lielos gabalos sagrieztus kartupeļus, prosu, buljonu un ūdeni. Uzkarsējiet visu līdz vārīšanās temperatūrai, tad samaziniet uguns padevi līdz minimumam un vārat uz lēnas liesmas kādas 15 minūtes.
  4. Pievienojiet skābētus kāpostus, pusi no bekona, vārītas pupiņas un garšas pastiprinošo lauru lapu. Vāriet līdz kartupeļi ir mīksti. Un tad, paļaujoties uz savām garšas kārpiņām, pievienojiet garšvielas. Ā jā. Vēl tak bekons palika. To var uzbērt pa virsu. Un maizīte arī vienmēr saiet klāt! Veseli ēduši!

3. Slinkie kāpostu rullīši aka Holubtsi

Šie tradicionālie ukraiņu kāpostu tīteņi ir īpaši iecienīti Karpatos. Parasti tos pilda ar malto gaļu, tomēr ēdienu var pagatavot veģetāru, piemēram, ar griķiem. Kāpostus vāra, lai lapas kļūtu mīkstākas, un tās pēc tam pilda ar malto gaļu, apceptiem sīpoliem un burkāniem, kā arī sēnēm un vārītiem rīsiem. Pēc tam rullīšus apcep un pasniedz ar dillēm. Porcijā parasti ietilpst 2-3 gabaliņi, jo tie, protams, ir sātīgi.

Nepieciešams:

  • 4 glāzes rīsu, 1/2 kāpostgalvas, 400 g maltas cūkgaļas un tikpat daudz maltas tītara gaļas, sīpols, 2 olas, un atkal – sāls, pipari, pētersīļi un citas garšvielas, pēc saviem ieskatiem. Neazmirstot par mērcīti – būs vajadzīga ēdamkarote olīveļļas, 3 ēdamkarotes sviesta, burkāns, pašgatavota vai nopērkama tomātu (der arī, piemēram, Marinara) mērce un 3 glāzes ūdens.

Pagatavošana:

  1. Uzkarsē cepeškrāsni līdz 220 grādiem un viegli ietauko divus cepamtraukus.
  2. Ievietojiet kāpostu sloksnes karstumizturīgā bļodā, kur tām pabūt ar verdošu ūdeni divvientulībā uz 10 minūtēm. Pēc tam noteciniet un izspiediet lieko ūdeni.
  3. Lielā traukā samaisiet tītara gaļu un cūkgaļu ar kāpostiem, pievienojot arī savārītos rīsus. Gaļas maisījumā ievietojiet pusi rīvēta sīpola. Klāt lieciet olas, tējkaroti sevis izvēlētās garšvielas, tējkaroti melno piparu, 2 tējkarotes sāls un 2 ēdamkarotes smalki sagrieztu pētersīļu. Kārtīgi samaisiet!
  4. No gaļas maisījuma izveidojiet ovālus pīrādziņus. Sagatavojiet tos dzīvei izredzētajā traukā. Tad kādā palielākā katliņā, uz vidējas uguns uzkarsējiet eļļu un sviestu. Pievienojiet atlikušo sīpolu, sagrieztu kubiciņos, un sautējiet 5 minūtes, ik pa laikam maisot, līdz viss kļuvis mīksts.
  5. Pievienojiet sīpolam rīvētu burkānu un pasutiniet vēl 3 minūtes, pirms piešaujat kaudzīti mērces un karstā ūdens. Uzkarsējiet mērci līdz tā vārās, liekot klāt mazliet sāls un vēl mazliet savas iemīļotākās garšvielas.
  6. Ir laiks ar mērci pārliet gaļas pīrādziņus un cepamtrauku pārklāt ar foliju. Tad notiks ballīte cepeškrāsnī, aptuveni 40 minūtes. Kad ballīte rullīšiem beigusies, jums tā tikai sākas! Ņamm, ņamm!

4. Kijevas kotlete

Viena no gardākajām padomju laiku virtuves klasiskākajām receptēm ir pildītās vistas filejas jeb Kijevas kotletes. Kas gan bija svētki bez, ar zaļumiem un sviestu pildītā garduma - Kijevas kotletēm. Tomēr, lai cik vienkārši receptes nosaukums skanētu, pildīto kotlešu pagatavošanā ir nepieciešama zināma pacietība un pieredze. Tad nu sāksim apgūt!

Nepieciešams:

  • 140 g sviesta, 1,2 kg vistas gaļas, 20 g pētersīļu, pustējkarote sāls, 2 olas, 100 ml piena, 60 ml kviešu miltu, 140 g rīvmaizes, 300 ml augu eļļas.

Pagatavošana:

  1. Vistu sadala tā, lai izveidotos divas krūtiņas filejas kopā ar pleca kaulu. Noņem ādu. Fileju liek ar iekšējo pusi uz augšu, iegriež no vidus uz abām pusēm, izkārto tā, lai varētu ielikt pildījumu, un rūpīgi izdauza ar gaļas āmuriņu. Cīpslas pārgriež, lai kotletes nesarautos.
  2. Bļodiņā sajauc sakapātus pētersīļus, sviestu un sāli, rūpīgi samaisa viendabīgā masā. Sadala pildījumu divās daļās, piešķir tam formu un ieliek saldētavā uz 3-5 minūtēm. Pēc tam liek uz filejas un cieši satin kotleti, atkal ieliek saldētavā un 3-5 minūtēm.
  3. Bļodiņā sakuļ pienu un olas. Apviļā kotletes miltos, pēc tam šajā maisījumā. Pēc tam apviļā rīvmaizē, tad atkal maisījumā, tad atkal panējumā. Rūpīgi piespiež, veidojot formu.
  4. Fritējamā traukā vai dziļā pannā ielej eļļu, sakarsē līdz 200 grādiem. Cepeškrāsni sakarsē līdz 200 grādiem. Apcep fritējamā traukā, līdz izveidojas zeltaina garoziņa (aptuveni 5 minūtes), pēc tam līdz gatavībai cepeškrāsnī (aptuveni 10 minūtes). Pirms pasniegšanas nosusina ar salveti.

Līdzīgi raksti

SPĒLĒT KAZINO