KO IEKĻAUT SAVĀ ĒDIENKARTĒ? 9 ĒDIENI SMADZEŅU DARBĪBAS UZLABOŠANAI

Lasīt rakstu


KO IEKĻAUT SAVĀ ĒDIENKARTĒ? 9 ĒDIENI SMADZEŅU DARBĪBAS UZLABOŠANAI

Dzīvesstils Raksts pievienots: 2022. gada 23. septembrī

KO IEKĻAUT SAVĀ ĒDIENKARTĒ? 9 ĒDIENI SMADZEŅU DARBĪBAS UZLABOŠANAI

Iepriecini savas smadzenes!


Kā uzlabot savu smadzeņu darbību? Paņēmieni ir dažādi, taču ja runājam par ikdienas uzturu, tad lielākoties noteikti jāpiemin magniju saturoši ēdieni. Magnijs ir būtiska minerālviela, kas piedalās vairāk nekā 600 dažādos bioķīmiskos procesos, tāpēc ir svarīgi iekļaut to savā ēdienkartē. Protams, magniju var  uzņemt arī atsevišķi, tomēr tautas valodā runājot – tas vairs nav tas! Pārtika ir mūsu labsajūtas pamatā.

Kāpēc tad tas ir tik svarīgi? Atbilde tālu nav jāmeklē - magnijs piedalās enerģijas ražošanā, olbaltumvielu sintēzē, muskuļu kontrakcijā un relaksācijā, kā arī nervu sistēmas regulēšanā, atvieglojot nervu signālu pārraidi starp smadzenēm un citām ķermeņa daļām. Turklāt tas ietekmē ādas elastību, atbalsta kolagēna sintēzes procesu, uzlabo atmiņu un apgādā organismu ar antioksidantiem. Ieteicamā magnija dienas deva mainās atkarībā no vecuma un dzimuma, kā arī citiem faktoriem, taču viens ir skaidrs - labākais veids, kā sasniegt šo ieteicamo dienas devu, ir ēst pārtiku ar augstu magnija koncentrātu. Paskatīsimies, kam noteikti vajadzētu atrasties uz jūsu virtuves galdiņa!

Tumšā šokolāde

Iespējams, ka šis nav pirmais produkts, kas iezogas prātā, brīdī, kad sarunas temats ir “veselīgs uzturs”, tomēr tumšā šokolāde ir bagāta ar magniju, antioksidantiem un sirdij veselīgiem flavonoīdiem. Tā stimulē asinsriti smadzenēs, veicinot neironu un asinsvadu augšanu, kā arī uzlabojot atmiņu un kognitīvos procesus.  

Avokado

Papildus avokado mītošajiem, veselīgajiem taukiem, tajā iespējams atrast arī smadzenēm tik nepieciešamo magniju. Vidēji, viens avokado satur 58 mg magnija.

Rieksti un sēklas

Viens grams mandeļu satur apmēram 75 mg magnija, kas ir gandrīz 20% no jūsu ieteicamās dienas devas. Noderīgi būs arī Indijas rieksti, zemesrieksti, kā arī citi riekstu veidi un sēklas. Piemēram, žāvētas ķirbju sēklas ir veselīgu tauku un antioksidantu avots, kas satur aptuveni 92 mg magnija uz divām ēdamkarotēm. Rieksti un sēklas darbojas kā pretiekaisuma līdzeklis, kas aizsargā smadzeņu šūnas no oksidatīviem bojājumiem. Tie ir bagāti ar E vitamīnu, šķiedrvielām, sterīniem un minerālvielām.

Pākšaugi

Melnās pupiņas ir ne vien bagātīgs augu olbaltumvielu un uztura šķiedrvielu avots, bet arī lielisks avots, kur smelties magniju - pusglāze vārītu pupiņu satur 60 mg. Pākšaugi spēj, ja ne apturēt, tad vismaz ievērojami palēnināt Alcheimera slimības progresēšanu. Optimālai smadzeņu veselībai, uzēdiet pākšaugus vismaz 3 reizes nedēļā.

Zaļumi

Spināti ir lielisks magnija avots! Glāze spinātu satur 157mg, kas ir apmēram 40% no pieaguša cilvēka ieteicamās dienas devas. Taču arī citi zaļumi, kā piemēram, salātlapas, kāposti un Šveices mangoldi, jeb lapu bietes būs noderīgas smadzeņu darbības uzlabošanai. Noteikti pievienojiet tos savai ēdienkartei!

Banāni

Lai gan banāni vairumam ļaužu pazīstami kā brīnišķīgs kālija avots, viens vidēja izmēra banāns satur apmēram 32 mg. Nav daudz, bet tomēr!

Žāvētas vīģes

Gluži tāpat kā rozīnes, arī žāvētas vīģes ir ļoti bagātas ar magniju. Pusglāze vīģu satur apmēram 50mg, jeb 13% no ikdienā ieteicamās devas.

Kafija

Jūs domāsiet, ko šeit dara kafija? Jā, ar magniju tai tiešām nav nekāda sakara. Toties tai piemīt pretiekaisuma un antioksidantu savienojumi, kas aizsargā smadzenes no bojājumiem.

Garšaugi

Arī šeit stāsts nebūs par magniju! Tomēr par smadzeņu darbības uzlabošanu gan.  Vai zinājāt, ka kurkuma spēj uzlabot asins plūsmu smadzenēs? Turpretim, pētersīļi, timiāns, oregano un baziliks aizsargā smadzenes no iekaisuma veidošanās un oksidēšanās. Lai laba apetīte un ass prāts!

Līdzīgi raksti

SPĒLĒT KAZINO