Svaigēšana 101 - padomi, ieguvumi un riski

Lasīt rakstu


Svaigēšana 101 - padomi, ieguvumi un riski

Dzīvesstils Raksts pievienots: 2022. gada 29. jūnijā

Svaigēšana 101 - padomi, ieguvumi un riski

IESKATIES!


Ja vienmēr esi vēlējies pamēģināt svaigēšanu, tad mūsu platuma grādos šis ir īstais brīdis eksperimentam. Vēl tikai pirms dažiem gadiem svaigas pārtikas diēta bija tik abstrakta, ka lielākā daļa cilvēku par to, iespējams, pat nebija dzirdējuši. Mūsdienās jēdziens "svaigs" parādās visur.

Svaigēšanas piekritēji uzskata, ka neapstrādātas pārtikas lietošana uzturā ir ideāli piemērota cilvēka veselībai un tai ir daudz priekšrocību. Veselības eksperti brīdina, ka pārsvarā neapstrādāta uztura lietošana var radīt arī negatīvas sekas veselībai. Tomēr lielākā daļa šo labsajūtas ekspertu ir vienisprātis, ka ikdienas ēšanas plānā ir jāiekļauj vairāk neapstrādātu pārtikas produktu.

Ir trīs galvenie neapstrādātas pārtikas diētas veidi

  • NEAPSTRĀDĀTA VEGĀNISKA DIĒTA: visizplatītākais veids. Tā ierobežo pārtikas produktu izvēli, izvēloties tikai termiski neapstrādātus un vegāniskus (ne dzīvnieku izcelsmes) pārtikas produktus.
  • SVAIGA VEĢETĀRA DIĒTA: šis diētas veids, tāpat kā citas veģetārās diētas, izslēdz gaļu, zivis un putnu gaļu, bet pieļauj olas un piena produktus. Visi pārtikas produkti ir svaigi un termiski neapstrādāti.
  • NEAPSTRĀDĀTA VISĒDĀJU DIĒTA: šajā diētā var ēst visu veidu augu un dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktus, tostarp gaļu, taču tiem jābūt svaigiem un termiski neapstrādātiem.

Ieguvumi (ne visi ir zinātniski apstiprināti) 

  • Augsts uzturvielu saturs

Neapstrādātā pārtikā parasti ir daudz augļu, dārzeņu, riekstu un pākšaugu, kas ir veselīga uztura pamatelementi. Ēdot dažādus no šiem pārtikas produktiem, iegūsiet daudz vitamīnu, minerālvielu, veselīgu tauku un olbaltumvielu.

Gatavošana iznīcina dažas uzturvielas, piemēram, ūdenī šķīstošo B vitamīnu un C vitamīnu, tāpēc, ēdot neapstrādātu pārtiku, tiek nodrošināta labāka šo vielu apgāde.

  • Mazāk pārstrādātu pārtikas produktu

Pārstrādātos pārtikas produktos parasti ir vairāk sāls, pievienotā cukura un veselībai kaitīgo piesātināto tauku. Tie var izraisīt asinsvadu iekaisumu un sirds un asinsvadu slimības. Tāpēc apstrādātu pārtikas produktu samazināšana vai atcelšana var ievērojami uzlabot veselību.

  • Svara zudums

Ja cilvēks vēlas zaudēt svaru, tam var palīdzēt, galvenokārt, termiski neapstrādātu pārtikas produktu lietošana uzturā. Tas ir tāpēc, ka neapstrādātā pārtikā parasti ir maz kaloriju, un augu izcelsmes pārtikā ir daudz šķiedrvielu, kas liek cilvēkam ilgāk justies sāta piepildītam.

  • Fermentu saglabāšana pārtikā

Daži avoti norāda, ka gatavošanas process var iznīcināt vai izmainīt pārtikas produktos esošos dabiskos fermentus, kā arī dažus būtiskus vitamīnus. Doma ir tāda, ka daba katram pārtikas produktam ir devusi unikālu, perfektu maisījumu, un šie svarīgie fermenti ļauj cilvēkam pilnībā sagremot pārtiku. Tāpēc tikai neapstrādāta pārtika ir "dzīva" pārtika, apgalvo tās piekritēji.

Tomēr šos fermentus, kas atrodas pārtikā, lielākoties denaturē kuņģa skābe. Mūsu organismā ir pārtikas sagremošanai nepieciešamie enzīmi.

Citi ieguvumi

Daudzi cilvēki apgalvo, ka neapstrādātas pārtikas diēta sniedz šādus ieguvumus, lai gan tie nav zinātniski pierādīti:

  • šūnu reģenerēšana
  • labāka vispārējā veselība
  • tīrāka āda
  • vairāk enerģijas
  • labāka gremošana
  • holesterīna un lipīdu līmeņa samazināšanās asins analīzēs
  • vēža šūnu iznīcināšana

Riski

Dažus pārtikas produktus gatavošana padara nekaitīgākus. Taču tad rodas jautājums, vai mums ir nepieciešami pārtikas produkti, kurus īpaši jāapstrādā, lai tie kļūtu droši un vērtīgi mūsu organismam. Tas paliek katra paša filozijas robežās.

  • Gatavošanas procesā tiek iznīcināti daži pārtikas produktos esošie toksīni, baktērijas un kaitīgie savienojumi.
  • Gatavošana var palīdzēt atbrīvot vērtīgas uzturvielas, piemēram, likopēnu un beta-karotīnu, no neapstrādātiem dārzeņiem.
  • Var rasties gremošanas traucējumi, piemēram, gāzu veidošanās vai krampji, bet pēc kāda laika tie var uzlaboties.
  • Svara zudums var nebūt veselīgs ikvienam, un dažiem cilvēkiem nāksies smagi strādāt, lai uzturētu nepieciešamo kaloriju daudzumu.
  • Tāpat kā citu diētu gadījumā, ievērojot neapstrādātas pārtikas diētu, ir nepieciešama organizācija un sagatavošanās, lai nodrošinātu pietiekamu svarīgāko uzturvielu uzņemšanu.
  • Cilvēkiem, kas ievēro jebkuru augu izcelsmes diētu, ir jārūpējas, lai saņemtu visas nepieciešamās uzturvielas, jo dažas uzturvielas ir daudz vairāk sastopamas dzīvnieku izcelsmes produktos.

Pastāv maldīgs uzskats, ka svaigēdāji pārtiek tikai no piemājas veikala banāniem, lapu salātiem un grauž burkānus. Taču mūsdienās šis dzīvesveids ir attīstījies tik tālu, ka dažreiz nav iespējams pateikt atšķirību starp svaigu ēdienu un pārstrādātu. Tie izskatās un garšo gandrīz identiski. Svaigēdāji ir radījuši un pārveidojuši pēc saviem kritērijiem praktiski jebkuru ēdienu, kas vien nāk prātā - kūkas, desertus, suši, lasanju, picu, nūdeles utt.

Būtiskākais no padomiem būtu – NEPĀREJ UZ SVAIGĒŠANU VIENAS DIENAS LAIKĀ. Sāc pamazām, neradi šoku savam prātam un ķermenim. Pamazām pievieno ar vien vairāk un vairāk svaigas pārtikas savā uzturā, un vēro kā jūties. Pirms izmēģini neapstrādātus pārtikas produktus, vajadzētu izpētīt, kurus produktus, tostarp pupiņas un dārzeņus, ir droši ēst neapstrādātus.

Svaigēdāji apgalvos, ka tieši šāds uzturs un dzīvesstils ir vislabākais cilvēka organismam, taču keto piekritēji vai visēdāji par savām ēdiena izvēlēm teiks tieši to pašu, tāpēc būtiski pašam sajust to, kas tieši šobrīd ir optimālākais Tavai labsajūtai.

Lai svaigi, droši, vērtīgi un garšīgi!

Līdzīgi raksti

SPĒLĒT KAZINO